Implantációs fogpótlások több évtizedes tapasztalattal!

Teljes fogtalanság

Teljes fogtalanság
A teljes fogatlanság azt jelenti, hogy a páciens az alsó, felső, vagy mindkét állcsontján a fogait elvesztette, vagy a még meglévő fogai is eltávolítandók.

A teljesen fogatlan állcsontok implantációs fogpótlással történő ellátása a szakterület legnagyobb kihívását jelenti, mind a páciens, mind az orvos számára.


Nagyon részletes vizsgálat, az állcsontok egymáshoz való viszonyának pontos elemzése szükséges.

Sok esetben az általános röntgen diagnosztika mellett a komputer tomográfiás vizsgálatot is el kell végezni.

Fontos lehet a műfogsort utánzó sablon segítségével végzett röntgen vizsgálat, amelynél az orvos a pótlandó fogak pontos helyén lévő csont mennyiségéről és minőségéről kap információt.


A fogatlan felső állcsont ellátásának jól bevált, hagyományos, egyszerű, költségkímélő formája a teljes kivehető fogpótlás.

A megfelelően elkészített kivehető fogsort a pofa nyálkahártyájának szelepszerű lezárása tartja helyben, de segíthetnek a rögzítésben a különböző fogsorrögzítő anyagok is.


Az implantációs fogpótlás iránti igény vagy a már meglévő fogsor hiányosságai miatt, vagy a kivehető fogpótlás elkerüléséért szokott felmerülni.

A fogatlan állcsont implantációs fogpótlására kétféle megoldást alkalmazhatunk.

Az egyik, ha az elvesztett fogak gyökereinek a helyére a teljes fogsorív mentén implantátumokat helyezünk be, és ezekre csavarokkal rögzített hídpótlást készítünk.

A hídpótlás jellegéből következik, hogy nem minden gyökér helyére kell implantátumot tenni, de legalább 6-8 implantátum szükséges.


Az őrlőfogak területén az implantátum behelyezését meghiúsíthatja az arcüreg kiterjedése miatti elégtelen csontmennyiség.

Ha ezek az anatómiai sajátosságok nem teszik lehetővé a híd készítését, a különböző, sebészi, csontpótló eljárásokkal megnövelhetjük a csont mennyiségét, így lehetővé válhat az implantátum behelyezése.


A rögzített fogpótlás hátránya lehet, hogy az arc, az ajak és környékének esztétikus harmóniáját nem adja vissza.

A hídpótlással ugyanis csak a fogak harmóniáját biztosíthatjuk, a sorvadt állcsontok miatt az ajak kitámasztása a szájszögleti ráncok eltüntetése elmaradhat.


További probléma, hogy a hiányzó fogaknál lévő hídtagok és az íny között, a tisztíthatóság miatt, kis rést kell biztosítani, amely a metszőfogaknál, átmeneti, de ritkán maradandó beszéd zavart /sziszegést, pöszítés/ okozhat.

A másik megoldás, amelyik az előbb említett hátrányokat kiküszöbölheti, de gyakran a páciensek ellenérzésével találkozik, a kombinált, rögzített, kivehető fogpótlás.

Ebben az esetben az őrlőfogak területére nem szükséges az implantátum behelyezés, így rendszerint 4-6 implantátum elégséges.

Az implantátumokat csavarokkal rögzített, merevítőrúddal összefogjuk, és erre a szerkezetre olyan fogtechnikai patentokat helyezünk, amelyek képesek kivehető fogpótlást, szorosan az implantátumhoz rögzíteni.


A fogsornak ellentétben a hagyományos fogpótlással, alig van a szájpadlásra kiterjesztett része, így lényegesen könnyebben viselhető.

A kivehető fogpótlásnak az ajak alá terjedő részét olyan vastagságúra, alakúra készíthetjük, hogy az a száj körüli részek esztétikus harmóniáját biztosítsa.

A fogatlan alsó állcsonton az implantációs fogpótlást némileg másként értékeljük. Itt nem elsősorban az esztétikai, vagy pszichés, hanem a jó rágóképesség játszik szerepet.

A hagyományos, alsó, teljes kivehető fogpótlást sokszor nehéz megszokni, sokszor okoz zavart a beszédben, a rágásban.


A kivehető fogsor stabilitása már akkor is, nagymértékben fokozható, ha csak 2 implantátumot helyezünk be, a szemfogak területére, és ezek a megfelelő rögzítőelemekkel, gömbfejekkel ellátva, jól helyben tartják a fogpótlást.

A stabilitást tovább fokozhatjuk, ha 4 implantátumot helyezünk be és azokat a felső állcsonthoz hasonlóan merevítőrúddal kötjük össze.

Alsó állcsontra, rögzített hídpótlás, ritkán készíthető. Legalább 6-8 implantátumot kell behelyezni.

Az őrlőfogak területén azonban gyakran kevés a csont, és a műtét veszélyeztetheti az ajak és környékét beidegző idegtörzset. Ennek sérülése az ajak maradandó érzéskiesését okozhatja.


A teljes fogatlanság implantációs ellátása meglehetősen költséges lehet. Az orvos és páciense közötti jó kapcsolat, a páciens kívánságát figyelembe vevő, de a biztonságra törekvő, személyre alakított kezelési terv, a költségeket is csökkentheti.

Tekintse meg képgalériánkat: