Kérdések és feleletek az implantációról

Mik a fogimplantátumok és hogyan működnek?

Mik a fogimplantátumok és hogyan működnek?
Az orvostudomány az emberi szövetek szervek pótlására napjainkban gyakran használ implantátumokat.

A fog implantátumok olyan bioanyagból készült műgyökerek, amelyek az állcsontokba helyezve fogpótlás hordozására alkalmasak.


Többféle bioanyagot ismerünk.

Általános tulajdonságuk, hogy az élő szövetek /csont, lágyrész/ közé helyezve, ott nem váltanak ki ellenreakciót, semlegesen viselkedve, összenőnek a környezetükkel.

A fog implantátum céljára leginkább a tiszta titánt használják.


A titán korróziótól mentes fém. Ez azt jelenti, hogy a felületén a levegő hatására kialakuló oxid réteg állandó, nem válnak le róla fémionok.

A műtét során behelyezett titán implantátum felszínén a vérben lévő fehérjék összefüggő réteget alkotnak, ezzel biztosítva a csontképző sejtek megtapadását és a környező csontnak a titánra történő ránövését.

Ezt a jelenséget csontintegrációnak nevezzük.

A csontintegráció biológiai fogalmát Branemark, svéd professzor 1968- ban írta le, és az 1970-es évek elején közölte az általa tervezett fog implantátumok eddig soha nem tapasztalt sikerességét.

A csontintegráció felfedezése forradalmasította a fogpótlások készítését. A csontintegrált  implantátum a természetes fogakhoz nagyon hasonló pótlási lehetőséget adnak.

A fog implantátum leginkább csavar formájú, a belső része üreges és csavarmenettel ellátott.

Ebbe a belső részbe helyezik a gyógyulás után azt a csonkot, amely a szájüregbe benyúlva a fogpótlást hordozza.


fog implantátumAz  implantátum felszínére ránövő csont ellenáll a fogpótláson keresztül ható rágóerőnek, a terhelés hatására idővel a szerkezete is átalakul, alkalmazkodik a rágáshoz, és teljesen helyettesítheti a fogak szerepét.

A csont képződését lehet serkenteni az implantátum felületének különleges kialakításával.

Ezen a területen világszerte komoly kutatások folynak, és ez az egyik fontos tulajdonság, amely megkülönbözteti az egyik fog implantátumot a másiktól.

A rágási terhelhetőség mellett a fog implantátum másik fontos tulajdonsága, hogy az íny a természetes fogakhoz hasonló zárást biztosít az implantátum nyaka körül.

Ez megakadályozza, hogy a szájüregben lévő baktériumok a fog implantátum mellett a csontba hatoljanak, és ott gyulladást okozzanak.

Ennek a zárásnak a fenntartásában a szájápolásnak rendkívül nagy szerepe van.