Szájsebészeti és fogmegtartó kezelések, garanciával!

Csontpótló műtétek

Csontpótló műtétek
A csontpótló műtéteket általában az implantáció kiegészítéseként, vagy leggyakrabban az implantáció műtétének az előkészítésére alkalmazzuk.

Az implantációs fogpótlások indikációja a mai, modern felfogásunk szerint bármilyen foghiány lehet. Ha nincs elegendő csont mennyiség, csontpótló műtét lehet az előkészítő megoldás.

Napjainkban biztonságosan már többféle műtéti eljárást alkalmaznak. Alapvetően két csoportra oszthatjuk azokat: a saját csont átültetésére, és a csontpótló anyagok használatára, irányított csontregenerációval együtt.

Egy kis magyarázat a fentiekhez.

A saját csontátültetés azt jelenti, hogy a test más részéről kell kivenni elegendő mennyiségű csontot és ezt rögzíteni a csonthiányos területhez.

Az átültetett csont szervül az alapjához 4-6 hónap alatt. Egy része bár felszívódhat, de rendszerint elegendő mennyiséget jelent az implantátum /implantátumok/ behelyezéséhez.

Bár ez tekinthető a legjobb megoldásnak, nagy hátrány, hogy tulajdonképpen két műtétet jelent.

A csont kivételt, és a behelyezést. Kisebb csonthiányoknál lehet a szájüregen belül csontot nyerni, de ha nagyobb mennyiségre van szükség a leggyakoribb vételi hely a csípő taréj.

Ez utóbbi rendszerint altatásos műtétet és kórházi ápolást igényel.


A csontpótló agyagok klinikai alkalmazásának már hosszú történeti múltja van.

Az 1970-es évek második felében már alkalmazták a ma is legismertebb vegyületet: a trikalciumfoszfátot és a hidroxilapatitot, amelyeket állati csontból, tengeri korallokból vagy szintetikus módon állították elő.

Mindkét u.n. bioanyag képes integrálódni a csontba ez által megnövelve annak mennyiségét.

Az évek rengeteg kísérletet, vizsgálatot végeztek ezekkel az anyagokkal. Kiderült, hogy a csontpótlók integrálódásának két akadálya van.

Az egyik, ha a behelyezés területén a csontnak nem jó a vérellátása, tehát a saját csont felöl, az erek nem tudnak belenőni a szemcsés, porózus csontpótló anyagba.

A másik probléma, hogy az erek helyett könnyen a gyorsan növő hegszövet /kötőszövet/ tölti ki a csontpótló anyag szemcséi közötti területet. Az így képződő szövet alkalmatlan az implantátum behelyezésére.


A csontpótló anyagok klinikai sikerességét nagymértékben megnövelte az 1980-90-es évektől alkalmazott irányított csontregeneráció, a membránok alkalmazása.

Az elv azt jelenti, hogy a csontüreget, a csontpótló anyagot a műtét során olyan membránnal fedjük, amely megakadályozza más szövetek benövését, így biztosítva a tökéletes regenerációt.

A csontpótló anyagok, membránok előállítása versenyt indított el a különböző gyártók között, komoly tudományos vizsgálatokkal együtt.

Ebben a versenyben a Geistlich /Svájc/ cég talán az egyik legjobbnak bizonyult, a Bio-Oss® csontpótló anyaguk klinikailag a leginkább dokumentált, és a legtöbbet használt csontpótló anyag.


A csontpótló anyagok alkalmazásánál fontos az orvos tapasztalata, hogy mekkora az a csonthiány, amelynél a műtét sikerére számíthatunk.

A csontpótló anyag gyógyulását elő lehet segíteni, ha kis mennyiségű saját csont forgácsot keverünk hozzá.

A csontforgács vétele egyszerűen, a megfelelő eszköz segítségével a műtét közben megoldható.


Mi a rendelőnkben a Geistlich cég termékeit alkalmazzuk a különböző csontpótló műtéteknél.

A csontpótló anyagok gyógyulási ideje 6-7 hónap. Előnyük a viszonylagosan egyszerű műtét, hátrányuk, hogy a megbízható csontpótló anyagok ára meglehetősen magas.

Állcsontgerinc szélesítése csontpótló anyag és membrán segítségével