Szájsebészeti és fogmegtartó kezelések, garanciával!

A hidroxilapatit csontpótlásról

A hidroxilapatit csontpótlásról
A hidroxilapatitot /pentakalciumfoszfát/ 1977- óta használják a szájsebészetben csontpótlásra. Mivel a természetes csonthoz hasonló kémiai összetételű, így bioanyagként tartjuk számon, amelyet a megfelelő sebészi technikával, a hiányzó csont pótlására lehet alkalmazni.

A titán implantátumok felületének optimális kialakítása nagy szerepet játszik van a csontintegráció kialakulásában, a gyors és tökéletes gyógyulásban.

Általában kétféle módszert alkalmaznak.

Az egyik amikor valamilyen bioanyagot visznek fel a felületre, a másik ha a felületet megfelelően érdesítik, mikromorfológiát alakítanak ki.


Ez utóbbi eljárásnak a talán a legjobban bevált módja az aluminium-oxid szemcsékkel, homokfúvás módszerével történő érdesítés, majd az azt követően a felületnek sósav és kénsav elegyével történő maratása. Az így kialakított morfológia vázat biztosít a csontképző sejtek tapadásához.

A másik módszernél sokat próbálkoztak a hidroxilapatitnak, plazma szórásos módszerrel, az implantátum felületére történő felvitellel.

A felvitt réteg hozzávetőlegesen 50µm vastagságú volt, és bár a kezdeti sikerek nagyon bíztatónak voltak, a réteg a viselés során az implantátumról részlegesen vagy teljesen levált, és egyáltalán nem javított az implantátum hosszútávú sikerességén.


Az OSSTEM NH implantátumnál csak 10nm vastagságú apatit réteget visznek fel az előzően már a megfelelő mikromorfológiával rendelkező felületre.

Így a mechanikai leválás kizárható de az implantátum felülete nagymértékben hidrofillá válik.

Ez azt jelenti, hogy jobban kötődik a víz molekulákhoz, vagyis a behelyezés során a vér szérumhoz.


A hidrofil felület gyorsabb gyógyulást, tökéletesebb csont-implantátum kapcsolatot jelent.

Bár a hosszútávú klinikai vizsgálatok még hiányoznak, az eljárás teljes mértékben biológiás jellege kockázatot nem rejt, ugyanakkor nagyon hasznos lehet gyengébb minőségű csont esetén.